United Rugby Championship 2021-22 fixtures Announced & Live Stream

Watch Rugby International & All Leagues Live Streaming here

United Rugby Championship 2021-22 Fixtures Announced & Live Stream

United Rugby Championship 2021-22 fixtures Announced & Live Stream

United Rugby Championship Schedule 2021-22 Live Stream

 

The four best teams in South Africa will be presented in the new cross-continental competition with 16 teams.

The United Rugby Championship schedule 2021-22 has been released, and the event will begin on Friday, 24 September. Here you can enjoy the URC live stream in high-definition on your mobile screen from all over the world.


The four major South African teams,  Bulls, Lions, Sharks, and Stormers, have now joined together with 12 teams from Italy, Scotland, Ireland, and Wales are forming 16 team matches.


The regular season will have 18 rounds, followed by the eight-team playoffs in June, and the finals will be played.


Due to Covid-19 travel reasons, the South African team will play the first four rounds of the away game, starting with Ireland and Italy.


 The Welsh Derby plan has a new look, with matches dotted around the schedule instead of all the same weekend.


For example, the first weekend of the season Dragons will host the Ospreys, while Cardiff will play against the Connacht team, and the Scarlet will challenge Edinburgh.


The Scarlets will be the first Welsh team to play with the South African opponents and compete with the Lions in the second round on Friday, 1st October. The Ospreys face Cardiff in the second round at Liberty Stadium Derby.


As predicted, Cardiff will play the Dragons at home on 23rd October, seven days before Wales will face New Zealand in the Fall International, which means that neither team may have their Welsh players.


 Cardiff and Scarlets first travel to South Africa to play against Lions and Sharks on the weekend on November 27-28, respectively.


During, the Christmas holidays, there will be two rounds of Welsh derby, two games on Boxing Day, and two games on New Year's Day.


 The Judgment Day Welsh Derby double-header will return to the Principality Stadium on the weekend of 23 April.


 There is a total of 144 regular-season games, followed by playoff quarterfinals, semi-finals, and finals.


Each game will be live on Premier Sports, and after a  three-year break BBC Wales will return to show 18 Friday night games, and 27 matches will be live on S4C.


The URC Chief Executive Officer Martin Anayi said: “We believe these games will ensure that URC can fulfill its promise to lead in a new era for our league, in which South Africa’s best players will compete with our teams Celtic and Italian.

When we carefully get rid of the pandemic, URC will become one of the world's leading rugby leagues. This schedule list should ignite our competition and take it to a new level.


The South African derbies for R5, R8, and R9 will be held on the weekends of the 5th February, 12th  February, and 19th March, respectively.

Session Matches Time
Friday, September 24
Round 1 Zebre v/s Emirates Lions 17:35 UK / 18:35 ITA & SA
Round 1 Ulster v/s Glasgow Warriors 19:35 UK / 20:35 ITA & SA
Round 1 Cardiff v/s Connacht  19:35 UK / 20:35 ITA & SA 
Saturday, September 25
Round 1 Benetton v/s DHL Stormers 13:00 UK / 14:00 ITA & SA
Round 1 Leinster v/s Vodacom Bulls 17:15 UK / 18:15 ITA & SA
Round 1 Edinburgh v Scarlets 17:15 UK / 18:15 ITA & SA
Round 1 Munster v/s Sharks 19:35 UK / 20:35 ITA & SA
Sunday, September 26
Round 1 Dragons v/s Ospreys 14:00 UK / 15:00 ITA & SA
Friday, October 1
Round 2 Connacht v/s Vodacom Bulls 19:35 UK / 20:35 ITA & SA 
Round 2 Scarlets v/s Emirates Lions 19:35 UK / 20:35 ITA & SA
Saturday, October 2
Round 2 Benetton v/s Edinburgh 13:00 UK / 14:00 ITA & SA
Round 2 Glasgow Warriors v/s Cell C Sharks 15:00 UK / 16:00 ITA & SA
Round 2 Zebre v/s Ulster  17:15 UK / 18:15 ITA & SA
Round 2 Dragons v /s Leinster TBA
Round 2 Ospreys v/s Cardiff 19:35 UK / 20:35 ITA & SA
Round 2 Munster v/s DHL Stormers 19:35 UK / 20:35 ITA & SA
Friday, October 8
Round 3 Ulster v/s Benetton 19:35 UK / 20:35 ITA & SA
Round 3 Ospreys v/s Cell C Sharks 19:35 UK / 20:35 ITA & SA
Saturday, October 9
Round 3 Leinster v/s Zebre 13:00 UK / 14:00 ITA & SA
Round 3 Glasgow Warriors v/s Emirates Lions 15:00 UK / 16:00 ITA & SA
Round 3 Connacht v/s Dragons 17:15 UK / 18:15 ITA & SA
Round 3 Edinburgh v/s DHL Stormers 17:15 UK / 18:15 ITA & SA
Round 3 Cardiff v/s Vodacom Bulls 19:35 UK / 20:35 ITA & SA
Sunday, October 10
Round 3 Scarlets v/s Munster 14:00 UK / 15:00 ITA & SA
Friday, October 15
Round 4 Ulster v/s Lions  19:35 UK / 20:35 ITA & SA
Round 4 Dragons v/s DHL Stormers 19:35 UK / 20:35 ITA & SA
Saturday, October 16
Round 4 Zebre v/s Glasgow Warriors 13:00 UK / 14:00 ITA & SA
Round 4 Benetton v/s Ospreys 15:00 UK / 16:00 ITA & SA
Round 4 Leinster v/s Scarlets 17:15 UK / 18:15 ITA & SA
Round 4 Edinburgh v/s Vodacom Bulls 17:15 UK / 18:15 ITA & SA
Round 4 Munster v/s Connacht 19:35 UK / 20:35 ITA & SA
Round 4 Cardiff v/s Cell C Sharks 19:35 UK / 20:35 ITA & SA
Friday, October 22
Round 5 Scarlets v/s Benetton 19:35 UK / 20:35 ITA & SA
Saturday, October 23
Round 5 Zebre v/s Edinburgh 13:00 UK / 14:00 ITA & SA
Round 5 Glasgow Warriors v/s Leinster 15:00 UK / 16:00 ITA & SA
Round 5 Connacht v/s Ulster  17:15 UK / 18:15 ITA & SA
Round 5 Cardiff v/s Dragons  17:15 UK / 18:15 ITA & SA
Round 5 Ospreys v/s Munster 19:35 UK / 20:35 ITA & SA
Friday, November 26
Round 6 Connacht v/s Ospreys 19:35 UK / 20:35 ITA/ 21:35 SA
Saturday, November 27
Round 6 DHL Stormers v/s Zebre 13:00 UK / 14:00 ITA / 15:00 SA
Round 6 Benetton v/s Glasgow Warriors 13:00 UK / 14:00 ITA / 15:00 SA
Round 6 Cell C Sharks v/s Scarlets 15:30 UK / 16:30 ITA / 17:30 SA 
Round 6 Dragons v/s Edinburgh   17:15 UK / 18:15 ITA / 19:15 SA
Round 6 Vodacom Bulls v/s Munster  17:45 UK / 18:45 ITA / 19:45 SA
Round 6 Leinster v/s Ulster 20:00 UK / 21:00 ITA / 22:00 SA 
Sunday, November 28
Round 6 Emirates Lions v/s Cardiff 14:00 UK / 15:00 ITA / 16:00 SA
Friday, December 3
Round 7 Vodacom Bulls v/s Scarlets 17:35 UK / 18:35 ITA / 19:35 SA
Round 7 Edinburgh v/s Benetton 19:35 UK / 20:35 ITA / 21:35 SA
Round 7 Leinster v/s Connacht 19:45 UK / 20:45 ITA / 21:45 SA
Saturday, December 4
Round 7 Cell C Sharks v/s Zebre 13:00 UK / 14:00 ITA / 15:00 SA
Round 7 Ospreys v/s Ulster 15:00 UK / 16:00 ITA / 17:00 SA
Round 7 Emirates Lions v/s Munster 15:30 UK / 16:30 ITA / 17:30 SA
Round 7 Glasgow Warriors v/s Dragons 17:15 UK / 18:15 ITA / 19:15 SA
Round 7 DHL Stormers v/s Cardiff 17:45 UK / 18:45 ITA / 19:45 SA
Friday, December 24
Round 8 Zebre v/s Benetton 13:00 UK / 14:00 ITA / 15:00 SA
Sunday, December 26
Round 8 Cardiff v/s Scarlets 15:00 UK / 16:00 ITA / 17:00 SA
Round 8 Ulster v/s Connacht 17:15 UK / 18:15 ITA / 19:15 SA
Round 8 Ospreys v/s Dragons 17:15 UK / 18:15 ITA / 19:15 SA
Round 8 Munster v/s Leinster 19:35 UK / 20:35 ITA / 21:35 SA
Monday, December 27
Round 8 Glasgow Warriors v/s Edinburgh 19:00 UK / 20:00 ITA / 21:00 SA
Saturday, January 1
Round 9 Dragons v/s Cardiff 15:00 UK / 16:00 ITA / 17:00 SA
Round 9 Connacht v/s Munster 17:15 UK / 18:15 ITA / 19:15 SA
Round 9 Scarlets v/s Ospreys 17:15 UK / 18:15 ITA / 19:15 SA
Round 9 Ulster v/s Leinster 19:35 UK / 20:35 ITA / 21:35 SA
Sunday, January 2
Round 9 Benetton v/s Zebre 13:00 UK / 14:00 ITA / 15:00 SA
Round 9 Edinburgh v/s Glasgow Warriors 14:00 UK / 15:00 ITA / 16:00 SA
Friday, January 7
Round 10 Leinster v/s Emirates Lions 19:35 UK / 20:35 ITA / 21 :35 SA
Saturday, January 8
Round 10 Benetton v/s Cell C Sharks 13:00 UK / 14:00 ITA / 15:00 SA
Round 10 Zebre v/s Vodacom Bulls 15:00 UK / 16:00 ITA / 17:00 SA
Round 10 Edinburgh v/s Cardiff 15:00 UK / 16:00 ITA / 17:00 SA
Round 10 Connacht v/s DHL Stormers 17:00 UK / 18:00 ITA / 19:00 SA
Round 10 Glasgow Warriors v/s Ospreys 17:15 UK / 18:15 ITA / 19:15 SA
Round 10 Munster v/s Ulster 19:35 UK / 20:35 ITA / 21 :35 SA
Round 10 Scarlets v/s Dragons 19:35 UK / 20:35 ITA / 21 :35 SA

 

Share this post